DomůRady a NávodyStále separujeme málo PET lahví! Končí v nesprávných koších

Stále separujeme málo PET lahví! Končí v nesprávných koších

-

Ročně se u nás použije miliarda PET lahví, na recyklaci se vrátí 60 procent.

TASR 21.06.2021 13:00 recyklace, pet láhev, pet lahve, plast, … Foto: Robert Hüttner, Pravda
Ročně se u nás použije miliarda PET lahví.
Podle dat z roku 2019 se na slovenský trh uvede asi miliarda lahví z polyethylentereftalátu (PET). Z nich se vrátí v rámci odděleného sběru odpadu přibližně 60 procent.

polévka, hrnec, žena, zápach, zkažené jídlo, odpad
ČTĚTE VÍCE
Co nepatří do kompostéru a kam se zkysnutí polévkou? Víte vytřídit odpad z kuchyně?
Miliarda PET lahví činí přibližně 30 000 tun, z nichž se vrátí do cirkulárního recyklačního systému 18 000 tun. „Největší část nevybraných lahví se dostane do komunálního odpadu. Spotřebitel je většinou hodí do nesprávného koše, ve kterém se odpad již netřídí a jde do spalovny. Jde rovněž o recyklaci, ale mluvíme o prvním a zároveň posledním stádiu recyklace. Nejviditelnějším místem, kde nesprávné končí PET láhve, je samozřejmě příroda, „uvedl obchodní ředitel společnosti General Plastic Miroslav Lukniš.

Ve společnosti, která má závody v Kolárovu a Senici, řeší celý životní cyklus PET láhve. „Důležité je dotáhnout recyklační proces do konce a vyrobit z použité PET lahve novou. Pouze v takovém případě můžeme mluvit o efektivní recyklaci. Recyklace plastů je v současnosti klíčovým tématem oběhového hospodářství, využití odpadů a celého systému takzvané cirkulární ekonomiky, „doplnil generální ředitel společnosti František Doležal.

Prvním krokem úspěšné recyklace je vysbírat použitý materiál. „Pouze přibližně 20 procent objemu separovaného plastového odpadu tvoří PET, který recyklujeme. Problém není jen v slabé ochotě obyvatel třídit odpad, ale i v nastavených podmínkách sklizňových společností. PET je momentálně žádanou komoditou na celém světě a je neefektivní, aby končil ve spalovnách nebo v horším případě přímo na skládkách, „uvedl Doležal.

pet lahve, plast, recyklace
ČTĚTE VÍCE
Třídění plastů: Víte, proč by neměly končit v směsný kontejneru?
Připravovaný systém zálohování lahví může dostat do recyklačního procesu mnohem více PET lahví. „Máme pozitivní postoj k zálohovému systému lahví, který by měl začít platit od 1. ledna 2022. Vnímáme dva základní faktory. Už nyní dobrovolně končí 60 procent lahví odděleného sběru odpadu. Pokud dostane spotřebitel motivaci ve formě zálohy, která by se podle našich informací měla pohybovat ve výši 12 až 15 centů, tak předpokládáme, že i dalších 30 procent spotřebitelů bude motivovaných finančně, aby oddělil. Druhý moment je, že po vrácení láhve do automatu v obchodě bude téměř nulová kontaminace jiným materiálem, „vysvětlil Lukniš.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek