DomůInteriérNadělila vám příroda krásu? Pozor, jak jako žena máte v zaměstnání nevýhodu!

Nadělila vám příroda krásu? Pozor, jak jako žena máte v zaměstnání nevýhodu!

-

Pokud je žena považována za atraktivní, je to pro ni v zaměstnání nevýhoda.

ČTK 03.04.2019 12:54 práce, žena, pracoviště, kariéra, pohovor, … Foto: Shutterstock
Atraktivní žena v zaměstnání může mít nevýhodu ve srovnání s jinými zaměstnanci.
Může být žena zároveň krásná i výkonná? Hezké ženy jsou v pracovní sféře považovány za méně důvěryhodné. A to především tehdy, když vykonávají práci považovanou tradičně za mužskou, píše italský deník La Repubblica.

Tomuto jevu říká Leah Sheppardová z Washingtonské státní univerzity a Stefanie Johnsonová z Coloradské univerzity „efekt femme fatale“: je to tendence nevěřit přitažlivým ženám kvůli sexuální hrozbě, kterou představují.

ČTĚTE VÍCE
Rodina je pro slovenské ženy překážkou v kariéře
Rodina je pro slovenské ženy překážkou v kariéře
Jak zvládnout dítě i kariéru
Jak zvládnout dítě i kariéru
VIDEO Dara Rolins: Tolikrát jsem chtěla vykřičet, že všechno je jinak!
VIDEO Dara Rolins: Tolikrát jsem chtěla vykřičet, že všechno je jinak!
Absolventi, víte, jak si ptát plat?
Absolventi, víte, jak si ptát plat?
Zadejte do Googlu klíčová slova „žena profesionálka“ a podívejte se na fotografie. Pak se zeptejte skupiny osob, do jaké míry tyto ženy považují za přitažlivé. Nyní použijte tyto fotografie jako přílohu k článku, ve kterém se vysvětlují důvody, které přiměly šéfa podniku propouštět zaměstnance. Výsledek? Ženy ve vedoucím postavení, které jsou považovány za přitažlivější, vycházejí jako méně čestné než ty, které jsou považovány za méně přitažlivé. Ženské pohlaví poráží muže v otázce důvěryhodnosti jedině tehdy, když jsou ženy považovány za nepříliš přitažlivé.

To je jen jeden z experimentů, které uskutečnily obě vědkyně, které chtěli prozkoumat do hloubky podstatu stereotypů o ženách a o nevýhodném postavení těch, které jsou přitažlivé. Například dentální hygienistka Melissa Nelson byla propuštěna, protože byla považována za příliš atraktivní. Proč se však pro ženy přitažlivost mění v nevýhodu?

Sheppardová a Johnsonová konstatovali, že být atraktivní ženou přináší nevýhodu a že je taková žena považována za méně důvěryhodnou, a to zejména, když pěkná žena plní úkoly, které jsou tradičně považovány za mužské. Mezi ně se řadí například vedení technické firmy, a i když je v postavení, které je považováno za více ženské, jako je například post pracovnice odpovědné za komunikaci ve zdravotnictví. Stejné výsledky byly iv případě, kdy byly atraktivní ženy nositelkami dobrých zpráv. „Efekt femme fatale zřejmě není omezen na atraktivní ženy přinášející špatné zprávy,“ uvedli vědkyně. Naopak ženy považovány za méně atraktivní měli v těchto situacích výhodu.

„Prokázali jsme, že atraktivita je spojována s menší důvěryhodností u žen, nikoli však u mužů,“ uvedli vědkyně. Efekt femme fatale je očividně spojený s vlastním pocitem jistoty, dodali.

Tato forma diskriminace spojená se vzhledem může mít vážné důsledky pro hezké ženy, které se tak potýkají s menší důvěryhodností a horší pověstí, v zaměstnání nejsou jejich výsledky uznávané a to může mít také vliv na to, že mohou být spíše propuštěny. Znalost těchto okolností by mohla být prvním krokem k tomu, aby byla diskriminace překonána.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek