DomůZahradaPěstování orchidejí v domácnosti

Pěstování orchidejí v domácnosti

-

Štíhlé, elegantní dámy nakoukající zpoza oken s něžnou graciózností. Orchidej – dnes již nedílná součást nejedno domácnosti. Orchidej paří mezi opravdové královny mezi květinami. Na Zemi roste více než 25 000 druhů orchidejí nadchýnajících svou krásou a rozmanitostí. Kolik květin rostlin jedné čeledi může být tak odlišných než je tomu u orchidejí? Některé druhy orchidejí mají květiny ve velikosti komára, jiné naopak velikostí konkurují kuchyňským talířům.

Orchideje jsou obecně mylně považovány za tropické rostliny. Rozpětí výskytu této čeledi je tak široký, že celkově zasahuje ze severu od Grónska a Aljašky až po Ohnivou zem na jižní polokouli. Na to je třeba při pěstování orchideje často myslet – každá orchidej vyžaduje jiné klimatické podmínky. Některým je lepší ve skleníku, jiným druhům se daří nejvíce na okenním parapetu.

Při pěstování orchideje je nutno vědět pár důležitých věcí. Orchideje potřebují čerstvý vzduch, ale nesnášejí silný průvan, hlavně při nižších teplotách kolem nuly.

Dalším velmi důležitým faktorem při pěstování orchidejí je druh zeminy. Téměř žádná orchidej se nesmí pěstovat v klasické květinové zemi, protože ta orchidej během několika týdnů zcela udusí. Pro pěstování orchidejí jsou určeny speciální orchideje substráty.

Další velmi rozšířenou, ale neopodstatněnou fámou je, že orchidej musí být stále ve vlhku. Opak je však pravdou! Většina orchidejí může být zalita až poté, co její půda zcela vyschne. Přemokření půdy vede k neodvratnému úhynu rostliny!

A nakonec posledným uvedeným faktorem bude světlo. Prakticky platí, že čím tučnější a tvrdší listy, tím je daná orchidej méně citlivá na světlo. Např. u nás jeden z nejrozšířenějších druhů orchideje, Phalaenopsis, se skvrnitými listy je méně citlivý na vyšší teploty a přímé světlo než orchidej s čistě zelenými listy.

Pěstování orchidejí není obtížné, ale je nezbytné dodržovat jistá pravidla. Nutno je vědět, co konkrétní orchidej přesně potřebuje. Existuje spousta knih o pěstování orchidejí, ve kterých užitečné rady a triky najdete. A hlavně, živá orchidej se tak nestane jen smutnou vzpomínkou z pultů květinářství.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek