DomůInteriérKde sehnat hodnotná umělecká díla? Popřípadě, komu je nabidnout?

Kde sehnat hodnotná umělecká díla? Popřípadě, komu je nabidnout?

-

Spadlo vám do klína dědictví v podobě obrazů či jiných uměleckých děl a nevíte co s nimi? Tak je prodejte. Nebo přemýšlíte, jak zhodnotit své finanční prostředky? V tom případě o umění naopak investujte. V obou případech vám poslouží umělecká aukce.

Pod pojmem aukce (popřípadě se můžete setkat s pojmem dražba nebo licitace) se rozumí způsob prodeje, který funguje trošku na jiné bázi než prodej klasický. Neprodává a nenakupuje se za pevně danou cenu, nýbrž za tu nejvyšší nabídnutou. Tímto způsobem se nabízí v podstatě jakákoliv aktiva. Starožitné obrazy, šperky, nemovitosti, zboží různého druhu i služby. My se v tomto článku zaměříme na umělecká díla.

Jak aukce probíhá?

Pokud jste se rozhodli prodat svoje umělecké dílo prostřednictvím aukce, prvním krokem, který budete muset učinit, bude zjistit, zdali je dané dílo pro účely aukce vůbec vhodné, tedy zda má tzv. aukční potenciál. Pokud ano, bude určena vyvolávací cena a dojde k uzavření smlouvy mezi vámi coby majitelem díla a aukční síní.

Online aukce

Další kroky už půjdou mimo vás, a to nezávislé odborné posouzení díla, jeho vyfotografování a oslovení potenciálních zájemců. Čím jich je více, tím jsou i vyšší šance k dosažení vysoké částky za dílo. Posledním krokem bude vystavení díla v prostorách aukční síně. Samotného průběhu aukce se ani nemusíte osobně zúčastnit, budete ho moci sledovat na internetu. Některé aukční síně (například brněnská Graciano) pořádá výhradně online aukce. Dílo většinou bývá prodáno tomu, kdo nabídne nejvyšší cenu.

Máte zájem?

Na aukci samozřejmě můžete být i v opačné roli, a to nakupujícího. Máte-li zájem o nabízené obrazy v aukci, v první řadě se budete muset zaregistrovat. Se zbožím a jeho parametry se pak můžete seznámit buď přímo v aukční síni nebo v katalogu. V samotné aukci můžete přihazovat částky neboli dražit, nebo stanovit pevnou cenu, kterou nejste ochotni překročit. Pokud právě váš návrh je nejvyšší ze všech nabízených, stanete se majitelem díla.  

Mohlo by Vás zajímat

PR článek