Každá kuchařka je ráda, když jí strávníkům chutná a na talířích nezůstává ani drobek. Nejen samotné jídlo nám ale poskytuje příjemný gastronomický zážitek. Velice důležité je také prostředí, ve kterém pokrmy konzumujeme. Myslete na to při zařizování vaší jídelny nebo jídelního koutu kuchyňským nábytkem a vylaďte je tak, aby i všední pokrm byl pro vás slavnostní hostinou.
Základem je pevný stůl
Nejdůležitějším místem každé kuchyně je bezesporu jídelní stůl. Jeho velikost volíme úměrně počtu členů domácnosti tak, abychom se u jídla zbytečně netlačili. Technické normy hovoří o minimální ploše na stole pro jednu osobu o velikosti 60 centimetrů do šířky a 30 centimetrů do hloubky.
Důležité je počítat is tím, že občas budete hostit nějakou rodinnou návštěvu nebo přátele. V prostorných jídelnách rodinných domů či vilek není s místem problém a do těch menších je nejlepší pořídit si stůl s rozkládací deskou. Během okamžiku se jeho plocha výrazně zvětší a dost pohodlí tak má každý. Vždy ale musí kolem stolu zůstat dostatek místa pro odsunutí židlí pro bezproblémové usazení a vstávání všech kolem.
Velmi pěkné a funkční jsou jídelní stoly s kulatou nebo oválnou deskou. Při jejich pořizování je však nutné mít na paměti, že zaberou v jídelně o něco více místa. U stolu o průměru 100 centimetrů se bez problémů najedí nejvýše čtyři strávníci, když je jich víc, chce to také větší průměr desky. I oválné a kulaté stoly už ale v dnešní době lze rychle rozložit a zvětšit.
Jídelní stůl by měl být v každém případě dostatečně stabilní, především máte-li doma malé děti. V tom případě také není od věci, kdy jsou jeho hrany a rohy oblé. A ještě pár čísel: optimální deska stolu má od podlahy výšku 75 – 80 centimetrů, mezi sedadlem židle a spodní deskou stolu je zapotřebí mít prostor minimálně 20 centimetrů a průchozí místo mezi stolem a stěnou má být alespoň 90 centimetrů.
Na co se posadíme?
Ke stolu v kuchyni pochopitelně patří i jídelní židle, a to taková, abychom se na ní cítili dobře i při delším posezení. To znamená pevná a nerozkývaná, s kvalitním potahem sedáku, případně i opěradla, as ideální sedací výškou. Ta se obvykle pohybuje mezi 42 – 45 cm. Během jídla bychom měli sedět tak, aby se naše chodidla celou plochou dotýkala podlahy a mohli jsme se pohodlně opřít bez mačkání plného žaludku.
Při výběru židlí do jídelny nesmíme zapomínat, že je budeme muset také čistit. Dokud nejsou děti alespoň v pubertálním věku, bude lepší pořídit takové, co mají snímatelný potah a ten lze vyprat. Vhodnou variantou mohou být také židle celodřevěné nebo v moderní kombinaci kovu a plastu s odnímatelnými polštářky na sedácích.
Praktickým řešením, díky kterému ušetříte i nějaké to euro, je pořízení celého jídelního setu v jednotném stylu. Nestárnoucí klasiku našich kuchyní pak tvoří rohové lavice vybavené většinou i šikovným úložným prostorem. Dají se také pořídit jak samostatně, tak v kompletní sestavě jídelního nábytku.
Výborným doplňkem, který si mohou dovolit hlavně majitelé větších obydlí, je pult s barovými židlemi. Najdeme je na trhu celou řadu, od jednoduchých se strohým minimalistickým designem až po ty s komfortně čalouněným sedákem i opěradlem.
Věnujte potřebnou péči vybavení kuchyně a jídelny a ta se vám vrátí v podobě domácí pohody nejen při oslavách a hostinách, ale také při každodenní rodinné snídani!