Dřevěné palubky se mezi staviteli těší velmi vysokému zájmu. Není se ani čemu divit. Jsou cenově dostupné, ekologické, odolné, trvanlivé, a k tomu i finančně dostupné.
Palubky nacházejí své využití v interiéru i exteriéru. Obložíte jim stěnu, fasádu, saunu, postavíte podlahu, psí boudičku i zahradní domek. Jen musíte ale vybrat ty správné.
Podlahy pro několik generací
Největší zájem mezi stavebníky je o podlahové palubky, z nichž snadno položíte podlahu vhodnou jak do tradičního, tak i moderního interiéru, ve kterém dokážou navodit příjemnou atmosféru. Díky své textuře ale jsou zajímavé i z designového hlediska. Díky letokruhům a sukům je navíc každá palubka originálem.
Dlouho vydrží
Zdaleka však nejde jen o jejich vzhled. Kvalitní podlahové palubky jsou také velmi odolné. Patřičně silné a vyrobené z kvalitního smrku či borovice. Tato kombinace předurčuje i jejich životnost. Podlaha z dřevěných palubek zkrátka při správné péči přežije i několik generací. A stejně dlouhou dobu zůstane i pěkná. Dřevo totiž velmi dobře odolává mechanické zátěži.
Skvěle izoluje
Zřejmě pro vás nebude novinkou, že je dřevo skvělým izolantem, a to tepelným i zvukovým. Proto je dřevěná podlaha správnou volbou do prostor, ve kterých se jejich obyvatelé snaží o snížení hluku a udržení příjemného klimatu.
Snadná montáž i údržba
Pokládka podlahových palubek je snadná a rychlá. Vyžadují ale pečlivě připravený podklad, který musí být rovný, čistý a suchý. Samotné palubky se k sobě buď napojují (plovoucí podlahy), nebo se k podkladu lepí či přibíjejí.
Údržba dřevěných podlah
K tomu, aby vám dřevěná podlaha dlouho a dobře sloužila, budete jí muset věnovat patřičnou péči. Základem je její čistota, které docílíte pravidelným vysáváním a očistou k tomu určenými přípravky pro dřevěné podlahy. Samotnou životnost dřeva pak prodlouží speciální ochranné oleje a vosky. Některé je třeba na povrch podlahy aplikovat v pravidelných intervalech (jednou za rok), u jiných (Osmovosk) stačí pouze jedna aplikace.
Obklady stěn a stropů
V interiéru je dále možné palubky využít pro obklady stěn, ať již jako celek či akcent, a stropů. Snadno z nich ale vyrobíte i poličky, rámečky a celou řadu dekorací. Fantazii se zkrátka meze nekladou.
Terasové palubky
V exteriéru se nejčastěji využívají palubky terasové a fasádní. V prvním případě je řeč o terasových prknech. Při jejich volbě se ale zaměřte na jejich materiál. Nezastřešená terasa si určitě žádá pevná a odolná prkna z tvrdého dřeva (sibiřská modřín, thermo borovice, exotické dřeviny). Na zastřešený balkon či terasu můžete položit dřevěné palubky smrkové či borovicové.
Na fasádu
Speciální kategorií jsou palubky fasádní, jimiž je možné obložit celý dům, nebo jeho část. Postarají se nejenom o zlepšení vizuální stránky domu, ale také ochrání stěny před povětrnostními vlivy a zabraňují jejich celkovému poškození.
Jaký materiál?
Při výběru fasádních palubek se v první řadě zaměřte na jejich materiál. Na trhu najdete fasádní palubky ze smrku, borovice, modřínu, cedru nebo exotické douglasie. Cenově nejdostupnější jsou palubky smrkové. Počítejte ale s tím, že jejich povrch bude třeba v pravidelných intervalech opatřovat kvalitním ochranným nátěrem. Obzvláště pokud se jedná o český smrk, který je obecně mnohem více nasákavý než třeba smrk severský. Ten je také řádově dražší.
Tvrdé a exotické dřeviny
Pokud fasádu nechcete neustále natírat, možná pro vás budou správnou volbou palubky ošetřené speciálním procesem Thermowood. Ty jsou v podstatě bezúdržbové. Ale také velmi drahé. Někde mezi tím se nacházejí palubky z tvrdých dřevit, ať již se jedná o sibiřský modřín, nebo červený cedr. Modřín je obecně méně nasákavý a i bez nátěrů dobře odolává škůdcům a dřevokazným houbám. Nesmí ale přijít do kontaktu s kovem, to se začne zabarvovat do modročerna.