DomůRady a NávodyNákup nebo stavba nemovitosti. Co se vyplatí víc?

Nákup nebo stavba nemovitosti. Co se vyplatí víc?

-

Bydlet ve vlastním je snem mnoha z nás. A je to znát – téměř 80 % Čechů bydlí v domě nebo bytě v soukromém vlastnictví. Pokud i vy uvažujete, zda nemovitost koupit nebo stavět, tento článek je právě pro vás.

Stagnace cen nemovitostí

Drahé hypotéky ovlivnily poptávku po nemovitostech. Inzeráty, které běžně byly do pár hodin pryč, nyní visí na realitních portálech dlouhé týdny.

Ceny nemovitostí stagnují a v některých místech trh zaznamenává mírný pokles. A to hlavně u starších nemovitostí a v menších městech. To může být skvělou příležitostí pro koupi bytu či rodinného domu.

Vyplatí se stavba domu, nebo jeho nákup?

Na tuto otázku se nedá lehce odpovědět. Vše záleží na:

  • finanční situaci,
  • osobních preferencích,
  • nabídky na trhu,
  • lokalitě,
  • časové náročnosti.

Nákup nemovitosti: Rychlá dostupnost i občanská vybavenost

Koupě nemovitosti je nejrychlejší a nejdostupnější možné řešení. U již postavené nemovitosti relativně dobře zkontrolujete její stav, vybavení a oblast, ve které se nachází.

U již postaveného domu nebo bytu zpravidla bývá určitá občanská vybavenost v okolí, a to podle lokality a velikosti daného města či obce.

Nevýhodou nákupu může být omezená personalizace podle svých potřeb a vkusu, ale také vysoká cena.

Nákup domu nebo bytu s hypotékou


Výhodněji můžete koupit byt nebo rodinný dům v případě, že je zatížený hypotékou.

Nákup nemovitosti s hypotékou lze uskutečnit několika způsoby, a to:

  • novou hypotékou u současné banky,
  • novou hypotékou u nové banky,
  • převodem stávající hypotéky na nového majitele.


Právě převod stávající hypotéky může být finančně zajímavý ve chvílích, kdy je úroková sazba hypotéky u kupované nemovitosti nižší, než sazba hypoték na trhu.

Koupě domu v dražbě

Další cesta k výhodnější koupi nemovitosti či stavebnímu pozemku, je dražba.

Díky ní má kupující možnost získat nemovitost až o několik desítek procent levněji. Navíc se nemusíte obávat břemen nebo exekucí. Nemovitost obvykle získáte ihned po zaplacení částky.

Nevýhoda je, že nemovitost v dražbě si ve většině případů nemůžete prohlédnout a nelze tak prověřit její stav. Na dražbu navíc nesmíte využít hypotéku, protože banka draženou hypotéku nebere do zástavy.

Stavba domu na klíč


Výhody stavby domu na klíč jsou jednoduchost, úspora času a energie, a donedávna to byla ještě cena. S postupně rostoucími cenami materiálů však v dnešní době ani to není samozřejmost. Nechte si proto zpracovat kalkulaci a porovnejte si, na kolik by vás vyšla stavba domu svépomocí.

Skvělé je, že stavbu domu řeší kompletně odborná firma. Vy tak jen zaplatíte a převezmete klíč od nového bydlení.

Je však potřeba vybrat kvalitního dodavatele, jinak se vám dům může, kvůli nákladům za případné opravy, pěkně prodražit.

Koupě rozestavěného domu

Může to být výhra. Nebo taky ne. Je velká šance, že vás koupě rozestavěného domu cenově vyjde lépe, než koupě již postavené nemovitosti. Hrozí však potenciální technické problémy, protáhnutí doby stavby a s tím spojené další náklady.

Nevýhodou je, že kupujete již rozdělaný, cizí projekt. Návrh domu tedy nemusí být vždy podle vašich představ.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek