DomůRady a NávodyJaká je skutečná hodnota malovaného obrazu?

Jaká je skutečná hodnota malovaného obrazu?

-

Způsob, jakým se stanoví hodnota uměleckého díla, má málo společného s běžným životem. Sochař Alberto Giacometti to kdysi vystihl docela přesně: „Rozbité auto jsou kusy plechu, rozbitá antická socha jsou tři antické sochy.“ Přeloženo do praktické řeči to znamená i to, že uměleckou hodnotu díla nelze ztotožňovat s jeho cenou.

Kupec je prostě někdy ochoten zaplatit méně, jindy zase víc. Obecně se v branži pro určování cen používá cenový precedens – dílo se oceňuje podle toho, za kolik se v minulosti prodaly podobné kusy.

Jaká je ale skutečná hodnota malovaného obrazu na zeď pro nás obyčejné smrtelníky? Má pro Vás větší hodnotu obrázek od Vaší dcery ke dni matek nebo drahý obraz vystavený v místní galerii?

Pokud se nepovažujete za sběratele umění, zda neprovozujete soukromou galerii, určitě uznáte, že obraz lze vybrat jednoduše podle toho, zda se Vám líbí, nebo ne.

Cena obrazu se Vám nespočitatelně vrátí. Vytvoří domácí teplo a pohodu, zkrášlí prostředí, vyplní prázdné prostory a pokud se Vám bude opravdu líbit, bude působit pozitivně a denně Vám bude zlepšovat náladu.

Na Vás zůstává obraz vybrat. Není nic jednoduššího, než se pohodlně usadit před obrazovku počítače as celou rodinou vybrat ručně malované obrazy do obývacího pokoje, nebo obraz na zeď do kuchyně, či kterékoli jiné místnosti.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek