DomůZahradaChcete prožít léto ve zdraví? Dávejte si pozor na tyto signály těla

Chcete prožít léto ve zdraví? Dávejte si pozor na tyto signály těla

-

Bez ohledu na to, zda máte rádi léto, vysoké teploty jsou pro organismus těžkou zkouškou. I proto je během léta nejvíce kolapsů a houkání sanitky se stává každodenní kulisou. Tělo však vysílá signály problémů v předstihu. Jen je třeba je znát a předejít dalším komplikacím.

MaM 19.07.2021 06:00 žena, voda, pití, flasaFoto: Shutterstock
Jemnou dehydrataci člověk zažívá při ztrátě 5% vody.
zapáchající dech
Dech je velmi dobrým indikátorem, zda je naše tělo v kondici, nebo mu hrozí například kolaps z dehydratace. Pokud během léta vnímáte zapáchající dech, nebodaj nepříjemnou chuť, jde o jeden z prvních signálů, že vaše tělo potřebuje vodu a chládek. Je to první stupeň nedostatku vody, při kterém se snižuje tvorba slin. Výsledkem je množení bakterií, nepříjemná chuť a zápach. Je nutné doplnit tekutiny.

bolest hlavy
V létě ji nikdy neignorujte, protože mozek je velmi citlivý na ztrátu vody. Jemnou dehydrataci člověk zažívá při ztrátě 5% vody, ale mozek vysílá signály už v případě, že je pokles pouze o 2%. Bez vody se začíná smršťovat. To vyvolává únavu, malátnost, neschopnost rychle a racionálně myslet. Při změně objemu se mění tlaky v hlavě a může přijít dokonce migréna.

piny režim – návaly horka – horka
ČTĚTE AJ
Pitný režim v létě? Vyhněte se ledovým nápojem. Lékařka vysvětluje, proč
elasticita pokožky
Skvělý test, jak je na tom vaše tělo s vodou. Na hřbetu ruky sevřete pokožku prsty druhé ruky tak, jako byste se chtěli štípnout. Pokožku zvedněte a pusťte. Pokud se okamžitě vrátí a vyrovná, máte dostatek vody. Pokud je návrat pomalý, nebodaj zůstane stát, sedněte si a pijte vodu. Jinak můžete odpadnout z nedostatku tekutin.

Jak často chodíte na toaletu?
I v létě by to mělo být minimálně čtyřikrát během dne. Pokud je to méně, máte problém. Po zjištění, že jste více než čtyři hodiny nebyly na toaletě, jde o jasný signál těla, že máte nedostatek vody. Určitě se napijte, aby vaše tělo nemuselo za pár minut přijímat tekutiny z infuze.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek