DomůBydleníVýhody skla jako stavebního materiálu

Výhody skla jako stavebního materiálu

-

Sklo je poměrně univerzálním stavebním materiálem. Bylo objeveno zhruba před 5000 lety v Egyptě a od tohoto momentu prošlo jistým vývojem. Od skromných začátků, kdy se sklo v architektuře využívalo maximálně jako výplň oken, jsme se dostali až do moderního věku a éře prosklených fasád. Jaké jsou výhody prosklených fasád, respektive skla jako takového?

Průhlednost
Jedinečnost skla tkví v tom, že se jedná o průhledný materiál. Do interiéru propouští přirozené světlo a umožňuje příjemné vizuální spojení s vnějším světem. Více denního světla může přispět k lepší náladě lidí, kteří v budově s prosklenou fasádou pracují, ale také pomáhá šetřit elektrickou energii.

Odolnost vůči prachu a vodě
Sklo má hladký a lesklý povrch, je prachotěsné a lze jej, na rozdíl od jiných stavebních materiálů, velmi snadno udržovat. Tato vlastnost se cení zejména v lokalitách a městech, které jsou zvláště prašné, případně se nacházejí blízko pouštních oblastí. K výhodám skla a prosklených fasád je třeba také přičíst v zásadě všeobecnou odolnost vůči povětrnostním vlivům – dešti, větru i sněhu.

Barevná různorodost
Sklo bývá k dispozici v široké škále barev. Prosklené fasády tak zdaleka nemusí být jen barevně jednolité a šedivě nudné. Každá z tabulí prosklené fasády teoreticky může hrát jinou barvou. Pokud tyto tabule budou navíc tvarově, respektive rozměrově různorodé, budova získá zajímavý, futuristický a nepochybně stylový nádech.

Odolnost vůči působení UV záření
Sklo velmi dobře odolává i působení ultrafialového záření, které (kvůli ztenčující se ozonové vrstvě) proniká na Zemi ve stále větších množstvích. To může pocítit nejen pokožka člověka, ale také stavební materiály, jejichž životnost krátí právě UV záření. To ovšem není případ skla a prosklených fasád, které vlivem UV záření nepraskají ani nemění svou přirozenou barvu a konzistenci.

Odolnost vůči oděru
Sklo vyniká také jako materiál, který je odolný vůči oděru, respektive vůči opotřebení povrchu při přímém kontaktu (plochém tření) s jiným materiálem. Je však zajímavé iz hlediska „zelených“ řešení a technologií. Patří totiž do skupiny recyklovatelných surovin. Pokud se sklo použije v interiéru, navodí opticky prostornější pocit.

Sklo a jeho nevýhody
V seismicky aktivních oblastech musí být skleněné fasády, výrobní haly a budovy jako takové speciálně konstruovány tak, aby odolávaly vodorovným pohybům a horizontálně působícímu zatížení. Sklo se sice dá do jisté míry upravit, ale přesto odolá nanejvýš zemětřesení malého rozsahu. V tropických oblastech zase nesprávně navržená prosklená fasáda může přispívat k přehřívání interiéru budovy a vyššímu zatížení systému klimatizace. V tomto případě mohou být vhodněji odvětrané fasády, případně hliníkové fasády.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek