Zimní období je časem zdánlivého klidu. Příroda spí pod sněhovou pokrývkou, ale orchideje se v teple našeho domova mají čile ke světu. Víte, jak v chladné části roku postupovat při pěstování teplomilných orchidejí a na co dát pozor?
V případě, že se o orchideje, které pěstujeme, dobře staráme, budou nás přes zimu těšit bohatým kvetením.
Fotografujeme je, v literatuře i na internetu o nich hledáme nové informace. Současně je ale třeba pečlivě sledovat podmínky, v jakých orchideje pěstujeme. Shrňme si ty nejdůležitější.
Teplomilné orchideje: nejběžnější na vašem parapetu
Do této oblíbené skupiny rostlin patří především Phalaenopsis, teplomilní příslušníci rodu Dendrobium (dendrophaly jsou vedle phalů v domácnostech nejčastěji pěstovanými orchidejemi), Paphiopedilum, Oncidium a také všechny vandovité orchideje.
Buď světlo! Jak vyzrát na krátké dny a málo slunce
Limitujícím faktorem prospívání našich orchidejí v zimním období je světlo. Zatímco ostatní podmínky, jako je výživa, zálivka či teplota, jsme schopni vlastními silami as minimálním úsilím upravit, větru, dešti a ani slunci zatím poručit neumíme.
Většině orchidejí postačí vhodné místo. Umístěte je co nejblíže k oknu, na okenní parapet, a odstraňte vše, co brání slunečním paprskům v cestě. Vytáhněte žaluzie, rozhrňte záclony. Důležitá je také orientace okna: čím déle na rostliny svítí slunce, tím lépe.
Vyšší potřebu světla mají především Vandy a Oncidia. V zimním období jim můžete také přisvěcovat. Rozsvítit lustr v pokoji ale nestačí! Ideální je použít speciální biozářivku a umístit ji v dostatečné blízkosti rostliny. (Velký výběr osvětlení pro rostliny nabízejí internetové GrowShopy.)
Aby byl efekt viditelný, musí být světlo dostatečně intenzivní a je třeba svítit během delšího časového intervalu (ideálně po dobu 10-12 hodin denně). Nezapomeňme tedy ani na ekonomickou stránku věci: pořizovací cena osvětlovacího zařízení a platba za spotřebu elektrické energie se na rodinném rozpočtu určitě projeví.
Teplota? Nenechte je nachladit!
Zimní péče o teplomilné orchideje se v průběhu roku nijak zvláště nemění. Tyto rostlinky nevyžadují žádné období klidu, není třeba je přisušovat ani snižovat okolní teplotu. Podrobné informace k jejich pěstování naleznete v prvních dílech našeho orchidejového seriálu.
I když rostliny pěstujete v běžných podmínkách vašeho bytu, nepodceňujte správné nastavení teploty. Optimum se pohybuje kolem 20 stupňů Celsia, ani v noci by teplota neměla klesnout příliš hluboko pod 18 stupňů. Zálivku i případné zamlžování provádějte vždy ráno: než nastane noční ochlazení, rostlina musí uschnout!
Zimní hnojení: jiné složení, nižší dávky
Přísun živin v tomto období není vhodný pro každý exemplář, chápejte jej jako jakýsi nadstandard. Vynecháte-li zimní výživu úplně, pravděpodobně se vůbec nic nestane. Proč tedy hnojit? Podívejme se na náš Phalaenopsis: ani v zimním období se jeho růst nezastaví. Vitální rostlině zřetelně přirůstají kořeny i listy a tvoří se nové květní stvoly. Takové úsilí si přece kapku výživy zaslouží!
Zimní lehké hnojení ale lze doporučit jen u zdravých rostlin, které jsou umístěny na stanovišti s výbornými světelnými podmínkami a jsou zalévány celoročně dešťovou nebo demi vodou. Výživu aplikujeme za účelem udržení kondice a bohatého kvetení orchideje, nikdy ne kvůli nárůstu zelené hmoty. Proto je velmi důležité dbát na složení hnojiva.
Pro zimní výživu zvolte výhradně hnojivo s výrazně sníženým podílem dusíku (N) ve prospěch fosforu (P) a draslíku (K). Například hnojivo Substral Orchideen má poměr NPK 4,0%: 4,5%: 8,0%, hnojivo Plagron Alga Bloom dokonce 1,5%: 13,0%: 14,0%.
Jinou zajímavou možností, jak podpořit zimní kondici teplomilných orchidejí, je použití podpůrných prostředků, jako je Orchimix či listová výživa. Dávkování všech výživových prostředků by se ale mělo v tomto období držet vždy u spodní hranice doporučené dávky a hnojivá zálivka by se měla střídat alespoň s jednou zálivkou čistou vodou.
Teplomilné orchideje, které byste v zimě hnojit neměli
Patří sem především rostliny, které jsou v rekonvalescenci. Vašim marodům v tomto období nejlépe prospěje čistá dešťová voda. Ne každý pěstitel je ochoten rozpouštět sněhové závěje doma ve vaně, ale je to skutečně to nejlepší, co můžete jakékoli své orchideje na zotavení nabídnout.
Hnojit byste neměli ani orchideje, které celoročně zaléváte městskou vodou obvyklé kvality. Podrobnosti k tomuto tématu naleznete v článku, věnovanému zálivce a hnojení orchidejí. Takové rostliny totiž zimní zastavení přísunu solí, obsažených v hnojivu, velmi uvítají.
Několikaměsíční zálivka čistou vodou pomůže propláchnutí substrátu a rostlina se osvěží.