DomůBydleníAby si rozšířili obytný prostor, nechali si v zahradě postavit malý pavilon...

Aby si rozšířili obytný prostor, nechali si v zahradě postavit malý pavilon s kuchyňkou a posezením

-

Máte na svém pozemku trochu volného místa a ocenili byste zahradní pavilon? Mnozí majitelé domů dnes uvažují o rozšíření obytného prostoru do vlastní zahrady. Někteří si budují zahradní kanceláře, jiní vnější jídelny s oddychovou zónou. O tom, že zahradní pavilon ve vlastní zahradě je výborný nápad, svědčí i projekt mladých bulharských architektů z ateliéru AnyColor.

Rodinné domy se dnes staly nejen místem, kde se setkává celá rodina a spolu relaxuje, ale i útočištěm před ruchem velkoměst. Možnost či nutnost homeoffice podnítila vznik domácích kanceláří v různých podobách. Když však trávíme doma více času, obvykle potřebujeme i více prostoru. Venkovní obytné prostory jsou příjemný způsob, jak toho dosáhnout a zároveň být blíže k přírodě.

Přečtěte si také
Viděli jste někdy hezčí a zajímavější zahradní domek?
Ocelová konstrukce, bílé rolety a dřevo
Rodina bydlící v bulharské Sofii oslovila architekty z ateliéru AnyColor s požadavkem rozšíření domu. Přáním domácích bylo vytvořit vnější oddechový prostor, který poskytne soukromí a poslouží jako útočiště v rušném městě.

„V reakci na tuto stručnou požadavek jsme navrhli jednoduchou, ale útulnou, ocelovou konstrukci s několika přidanými funkčními scénáři.

Pavilon v zahradě domu s variabilními roletami
Z druhé strany zděného grilu je mini prostor s původním odrostlým stromem, který se dá využít jako samostatné místo pro čtení. Zdroj: Todor Todorov

Designový koncept je formován přítomností zahradního stromu, který jsme jménem projektu nechtěli obětovat ani my, ani klienti. Proto jsme se rozhodli spojit architekturu s přírodou tím, že prostor zorganizujeme způsobem, který nezasahuje do stávající zahrady. Cílem výběru převážně bílé barvy a odhaleného dřeva bylo ponořit strukturu do stávající terasy, „vysvětlují autoři návrhu Boyan Stoyanov, Lilyana Todorova.

Pavilon v zahradě domu se zabudovaným stromem
Navzdory nevelké ploše je pavilon multifunkční. Zdroj: Todor Todorov

Prostor pro rodinné setkání
Navzdory nevelké ploše, je pavilon multifunkční. Skládá se ze dvou svazků: ​​z malé příjemné kuchyně se zajímavými vzorovanými dlaždicemi a z jídelního prostoru pro osm lidí. Součástí kuchyňky je malý zděný gril vyrobený na míru. Z druhé strany zděného grilu je mini prostor s původním odrostlým stromem, který se dá využít jako samostatné místo pro čtení.

Přečtěte si také
Zemědělský sklad přeměněn na dva domy? Fotovoltaika, světlý interiér i zimní zahrada
Soukromí a prodloužená sezóna díky bílým roletám
Prostor na sezení je možné velmi snadno uzavřít z každé strany bílými roletami samozřejmě dají se stáhnout i jednotlivě – podle potřeby stínění. Večer mohou domácí jednu roletu použít jako promítací plátno, takže pavilon se přemění na malý domácí amfiteátr. Díky tomuto řešení se zvýšilo pohodlí bydlení v mini pavilonu a prodloužila jeho využitelnost i na chladné období.

Pavilon v zahradě domu se zabudovaným stromem
Přáním domácích bylo vytvořit vnější oddechový prostor, který poskytne soukromí a poslouží jako útočiště v rušném městě. Zdroj: Todor Todorov

Pandemie přinesla novou funkci
Jednoduchá rovná střecha je navržena s tepelnými panely tak, aby se dala snadno a rychle sestavit. Zevnitř má strop odhalenou dřevěnou strukturu, která odpovídá dřevěné podlaze. Kromě okrasných dlaždic v kuchyňském koutě jsou jedinou další ozdobou v designu pavilonu stíny stromu pronikající přes bílé žaluzie. Mini pavilon, který byl dokončen v náročném roce 2020, se zcela neplánovaně stal jedinečnou domácí kanceláří a bezpečnějším místem setkání.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek