Domů Blog

5 tipů, jak si na počkání zvýšit pocit štěstí v životě

0

Nezáleží na tom, jestli je pondělí ráno, nebo sobota večer. V každém čase dokážete svůj pocit štěstí zvýšit správným přístupem k životu. Věda našla dokonce aktivity, kterým pokud věnujete pár minut, tak vám pocit štěstí výrazně navýší. Pojďte si je vyzkoušet na vlastní kůži. Jediné co se může stát je, že budete opravdu šťastnější.

MaM 15.07.2021 12:00 dívka, čokoláda, mlsání, radosťFoto: Shutterstock
Kvalitní čokoláda je jako instantní recept na šťastnější chvíle.
Za vším hledejte endorfiny
Hormonální soustava je značně komplikovaná, ale i bez medicínského vzdělání lze vysvětlit jednoduchá souvislost mezi endorfiny a štěstím. Čim více vám je v krvi bude kolovat, tím šťastnější život budete žít. Ideálním způsobem, jak je získat, je vytvořit si je. Jejich tvorbu stimulují specifické činnosti, kterým se vyplatí povenovať.

fyzické cvičení
Možná se vám nebude chtít, budete hledat výmluvy, ale začněte. Cvičení ve střední intenzitě podle výzkumů dokáže velmi intenzivně stimulovat nárůst endorfinů. A to tehdy, pokud se provádí nepřetržitě minimálně 30 minut. Zvýšený puls a dýchání automaticky aktivují tvorbu endorfinů. Proto je mnoho lidí na cvičení až závislých. Šťastnější však budete již po 30 minutách aktivity.

meditace
Výzkum z roku 2011 přinesl zajímavé zjištění. Meditace, jejíž délka je minimálně 15 minut, citelně zvýší pocit štěstí a to prakticky okamžitě. Jaký typ meditace je nejvhodnější? Stačí si jen pohodlně sednout a soustředit se na dech. Klidný, plynulý dech. Všechny myšlenky nechte mimo vaší hlavy. Už takto krátký čas vyplaví endorfiny, které vám dobijí baterky štěstí.

sport, sportování, pohyb, běh
ČTĚTE AJ
Chcete žít déle? 5 jednoduchých činností vám přidá roky života
Vyzkoušejte vůně
Esenciální oleje v aromalampě nebo difuzéru nejen pěkně voní, ale mají i pozitivní účinky na pocit štěstí. Věda vyfiltrované ty, které vám změní den na šťastnější. Jsou to rozmarýn, citrusové vůně jako pomeranč, grapefruit, bergamot, ylang ylang a kadidlo. Určitě se vyplatí je mít tam, kde se chcete cítit šťastnější než dosud.

Kousek černé čokolády
Kvůli čokoládě s obsahem kakaa nad 70% nemusíte mít výčitky, že jste se prohřešili proti linii. Právě naopak. Pokud si dáte pár kostek, tak se na vaší linii prakticky nepodepíší. Na druhé straně má čokoláda mnoho antioxidantů, které podpoří zdraví vašeho těla. Přitom stimuluje i tvorbu endorfinů. Proto je kvalitní čokoláda jako instantní recept na šťastnější chvíle. Vyzkoušejte.

teplý koupel
Představuje skvělou alternativu, jak si dopřát snížení stresu po celém dni. A kde klesá stresový kortizol, mají šanci vzrůst endorfiny, základ štěstí. Kromě toho v horké vaně si můžete dopřát i meditaci a spojit ji s příjemným aroma esenciálních olejů. Proto je tento způsob přípravy štěstí tak účinný.

Pitný režim v létě? Vyhněte se ledovým nápojům. Lékařka vysvětluje proč

0

Na zahnání žízně je nejlepší voda nebo neslazené čaje.

TASR 16.07.2021 09:30 piny režim – návaly horka – horúčavyFoto: Shutterstock
Jak ochladit rozpálené tělo v horkém počasí?
Pozor je třeba dávat i na samotnou teplotu, která by měla být vlažná nebo pokojová, rozhodně ne ledová. Upozorňuje na to lékařka krční-nosově-krčního oddělení (ORL) Nemocnice Agel Košice-Šaca Valéria Doláková. Stejně nedoporučuje pít ani nápoje, které byly jen před malou chvílí vybrané přímo z chladničky.

„Ledové nápoje dráždí hlasivky, sliznice se poškozuje, mění se prokrvení hlasivky a může nastat zánět. Nejprve je to iritace hlasivky chladem, mohou nastat zánětlivé změny a toto je nepříjemné, „řekla Doláková.

Pokud chrapot trvá už pár dní, přidruží se příznaky respirační infekce, kašel, zadrhávání hrdla, zvýšené teploty, tak tehdy je podle jejích slov nutné vyhledat odborníka.

„Po ledovém nápoji změní hlasivka svou hmotu, je oteklá, a tím pádem se mění zabarvení hlasu, člověk je ochraptëly, ale nemusí tam být ještě zánět. Je to jen iritace, ale když se přidruží dráždění na kašel, vykašlávání hlenů, bolesti v krku, tlak v krku, tam už je zánět a tehdy potřebujeme lékaře, „vysvětlila Doláková.

Jak dále řekla, při prvních potížích, když lidé zaznamenávají jen ztrátu hlasu nebo chrapot, pomáhají teplé obklady, normální pitný režim, vlažné nápoje, bylinné čaje, volně prodejné léky, homeopatika, kalciový sirup nebo produkt s kyselinou hyaluronovou, která zvlhčuje hlasivky.

„Jsou to všechno léky, které si umí pacient koupit při prvních příznacích, pokud žízní vypil studený nápoj a zachraptěl. Jde o běžné potíže, trošku se zastře hlas na jeden – dva dny a pak je to lepší. Mnoho lidí to ani neřeší, efekt chladu se stáhne a hlasivky fungují dál. Pouze při zánětu pacienti potřebují lékaře, „dodala Doláková.

Cvičíte a nehubnete? Pravděpodobně děláte jednu z těchto chyb

0

Dlouhá léta se cvičení prezentuje jako jeden ze zaručených a zdravých způsobů pro udržení štíhlé linie. Avšak jakoby nefungovalo každému. Problém však není v samotném cvičení. To vede k formování postavy vždy. nejčastěji však selhává lidský faktor a ne metoda.

MaM 18.07.2021 09:00 žena, činky, cvičenieFoto: Shutterstock
Silovým cvičením tělo zpevní a bude i ženštější.
Cvičíte příliš málo
Každý pohyb je lepší než žádný. Nicméně pokud si chcete cvičením změnit tělo, tak vám nebude stačit preferovaných 30 minut aktivity třikrát týdně. Skutečná změna těla přichází pravidelným a častým tréninkem. Protože nikdy nehubnete pokud si snadno zacvičíte nebo si zaskáčete na švihadle a budete čekat zázraky. Zejména pokud si po vypocení dáte i něco sladkého jako odměnu.

necvičíte sílu
Je to problém hlavně žen. Kardio je skvělá věc. Posílí cévy, srdce a skutečně spaluje i tukové zásoby. Nicméně týká se to hlavně aktivního běhání, několikrát v týdnu. Problém však je, že i běžkyně potřebují doplňovat trénink silovými cvičeními. A to mnoho lidí, kteří se snaží odstranit tuk, nedělá. Nemusíte se obávat, že vám narostou svaly jako kulturistky. Právě naopak. Tělo zpevní a bude i ženštější. Navíc více svalů a pevnější svalová vlákna spalují při bazálního metabolismu více energie. Takže směle činky do ruky.

Neustále se zabýváte váhou
Dietoložka Bari Stricoff řadí vážit se maximálně jednou týdně. Protože platí, že čím častěji se vážíte, o to vaše kilogramy tuku půjdou obtížnější dole. Ukazuje se totiž, že fígl je v stresovém hormonu kortizolu. Mnoho lidí chodí na váhu a to i dvakrát denně. Pokud se ručička nepohne správným směrem, přichází stres, frustrace. A přesně to nepotřebujete.

hubnutí, kilogramy, dieta
ČTĚTE AJ
Revoluce v dietě, která pomůže zhubnout?
Chcete všechno hned
Sportovní aktivitou zhubnete, ale nebude to ze dne na den, ani z měsíce na měsíc. Tukové objemy si budujeme postupně a nenápadně doslova roky. A podobně dlouho trvá se tuku gram po gramu zbavit. Pokud hledáte zkratky, tak ty nejsou dlouhodobou udržitelné. Dobrou zprávou ale je, že pokud budete sportovat dostatečně a dostatečně dlouho, tuk na vás přilepený nezůstane.

Skáčete z diety na dietu
Problém, který vám akorát tak rozhodí vnitřní prostředí. Možná zhubnete, ale ne zdravě a udržitelně. Rachel Fine je dietoložka která radí kombinovat sport s vyváženou stravou bohatou na vlákninu. Více nepotřebujete do ruky chytit žádnou knihu o hubnutí. Sami uvidíte, jak tento recept na zdravé stravování a permanentka do fitka změní vaše tělo. Pokud to děláte jinak, je možné, že patříte k nešťastníkům, kteří se celý život odhodlávají začít sportovat, neustále hladoví a permanentně nehubnou.

Chcete prožít léto ve zdraví? Dávejte si pozor na tyto signály těla

0

Bez ohledu na to, zda máte rádi léto, vysoké teploty jsou pro organismus těžkou zkouškou. I proto je během léta nejvíce kolapsů a houkání sanitky se stává každodenní kulisou. Tělo však vysílá signály problémů v předstihu. Jen je třeba je znát a předejít dalším komplikacím.

MaM 19.07.2021 06:00 žena, voda, pití, flasaFoto: Shutterstock
Jemnou dehydrataci člověk zažívá při ztrátě 5% vody.
zapáchající dech
Dech je velmi dobrým indikátorem, zda je naše tělo v kondici, nebo mu hrozí například kolaps z dehydratace. Pokud během léta vnímáte zapáchající dech, nebodaj nepříjemnou chuť, jde o jeden z prvních signálů, že vaše tělo potřebuje vodu a chládek. Je to první stupeň nedostatku vody, při kterém se snižuje tvorba slin. Výsledkem je množení bakterií, nepříjemná chuť a zápach. Je nutné doplnit tekutiny.

bolest hlavy
V létě ji nikdy neignorujte, protože mozek je velmi citlivý na ztrátu vody. Jemnou dehydrataci člověk zažívá při ztrátě 5% vody, ale mozek vysílá signály už v případě, že je pokles pouze o 2%. Bez vody se začíná smršťovat. To vyvolává únavu, malátnost, neschopnost rychle a racionálně myslet. Při změně objemu se mění tlaky v hlavě a může přijít dokonce migréna.

piny režim – návaly horka – horka
ČTĚTE AJ
Pitný režim v létě? Vyhněte se ledovým nápojem. Lékařka vysvětluje, proč
elasticita pokožky
Skvělý test, jak je na tom vaše tělo s vodou. Na hřbetu ruky sevřete pokožku prsty druhé ruky tak, jako byste se chtěli štípnout. Pokožku zvedněte a pusťte. Pokud se okamžitě vrátí a vyrovná, máte dostatek vody. Pokud je návrat pomalý, nebodaj zůstane stát, sedněte si a pijte vodu. Jinak můžete odpadnout z nedostatku tekutin.

Jak často chodíte na toaletu?
I v létě by to mělo být minimálně čtyřikrát během dne. Pokud je to méně, máte problém. Po zjištění, že jste více než čtyři hodiny nebyly na toaletě, jde o jasný signál těla, že máte nedostatek vody. Určitě se napijte, aby vaše tělo nemuselo za pár minut přijímat tekutiny z infuze.

Přibíráte i z vody? Možná máte málo vitamínu D

0

Vitamín D je v současnosti skloňovaný jako jeden z pilířů pomoci při zvládání COVID-19. Jeho nedostatek však neznamená jen menší odolnost na onemocnění, ale například i neustálý nárůst váhy a další nepříjemné symptomy. Možná skutečně mnoho nejíte, pouze máte nízkou hladinu vitamínu D.

MaM 20.07.2021 07:00 žena, slunce, opalování, vitamin D, déčko, šťastieFoto: Shutterstock
Dostatečné množství vitaminu D můžete získat i ze slunečního záření.
Vitamin D a obezita
Zkoumání souvislosti mezi vitaminem D a váhou je stále jen v začátcích. Výživová poradkyně Morgyn Clair však říká, že sice neexistuje důkaz, že vitamín D přispívá k hubnutí, ale existuje souvislost mezi nízkou hladinou vitaminu D a obezitou.

Vitamin D je rozpustný v tucích. Proto obézní lidé mohou vyžadovat více vitamínu D k dosažení stejných hladin, jak lidé s normální hmotností.

Morgyn Clair dodává, že vyšší dávka vitaminu D neznamená, že zhubnete, ale adekvátní stav vitamínu D podporuje celkové zdraví, které zahrnuje i zdravé udržení hmotnosti.

Objem tuku poklesl
Během studie, ve které ženy s nadváhou zvýšily během 12 týdnů příjem vitamínu D, u nich došlo k poklesu tělesného tuku. Studie rovněž ukazuje, že vitamin D může potlačit ukládání tukových buněk v těle a dokonce chránit před obezitou.

Vitamín A, jídlo, zdravá strava
ČTĚTE AJ
Hrozí z nedostatku vitamínu A přibírání?
Není to jen o přibývání
Nedostatek vitaminu D se neodrazí jen na váze, ale na celkovém zdraví člověka. Nedostatečná hladina znamená zvýšení únavy, příznaky deprese, nevysvětlitelné bolesti kostí a svalů, plus vypadávání vlasů, lámavost kostí i změnu barvy zubů. Při těchto příznacích je proto vhodné nechat si změřit hladiny vitaminu D v krvi, což zvládnou i běžní obvodní lékaři.

Jak zvýšit hladiny vitaminu D?
Běžnou praxí jsou doplňky výživy. No jde to i jinak. Abyste získali dostatečné množství vitamínu D ze slunečního záření, budete potřebovat 15 – 30 minut pobytu na slunci a vystavit mu nejméně 25% pokožky. Vitamin D lze přijímat i ze stravy. Dobrou volbou jsou tuňák, treska, makrela a losos, stejně jako mléčné výrobky. Udržování si zdraví a váhy proto nemusí být až tak složité.

Konečně buďte šťastnější! 5 tipů, jak polevit z perfekcionismu

0

Vždy podat stoprocentní výkon! Všude! Za každých okolností! V práci, v tělocvičně, v domácnosti …

Pravda.sk 15.11.2018 15:00 žena, kancelář, práce, profese, kariéraFoto: Shutterstock
Neubíja vás pocit, že musíte být ve všem perfektní? Raději buďte šťastnější.
Ne! Už jen představa, že se nemůžete splést zda odchýlit od té nejlepší cesty je stresující! Ano, je fajn snažit se o dobré výsledky. Ale, jak se říká, vše s mírou. Být perfekcionistka totiž může znamenat věčnou nespokojenost. Netoužíte být šťastnější? Jak na to?

Mějte i vlastní pravidla
Přesčasy? Jen výjimečně. Být neustále k dispozici? Ne! Cvičit 4 x krát týdně? Pouze pokud mám chuť! Možná jste samé sobě kdysi vnutili pravidla či představy fungování, které vás již začaly ubíjet. Je na čase, abyste pravidla upravili tak, abyste byli spokojenější.

Lepší výsledky i s chybami
Chcete být v něčem lepší? To je v pořádku … Ale ke svým cílem se přece musíte dopracovat postupně, krok po kroku. Is chybnými kroky, které nás na cestě občas potkají. A netřeba je brát jako tragédii, která by nás měla zastavit či opět vystresovat. Být lepší jde i bez toho, abychom byli pod tlakem, že musíte být perfektní okamžitě. To nedokáže nikdo!

Detaily řešte, když bude čas
Máte před sebou velkou vyšetřovaného, ​​ale jako obvykle vás tlačí čas … Jistě, perfekcionista chce mít v pořádku vše do posledních detailů. Ale co ho to stojí? Namísto toho se zaměřte na větší úkoly, které je třeba zdolat. Pokud budou hotové a zůstane čas, pak přijdou na řadu detaily.

Neexistuje jen úspěch a neúspěch
Pokud perfekcionista svůj nereálný cíl nedosáhne, považuje to za neúspěch. Celé snažení bylo v jeho očích zbytečné, je nešťastný, mrzutý, demotivovaný. To ale třeba změnit. Mezi úspěchem a neúspěchem je totiž ještě několik schodů, po kterých je třeba projít. A nepočítá se jen první a poslední, ale i druhý, či třetí. Pokud po nich stoupáte, znamená to, že jdete po malých úspěších k tomu velkému.

Posilte své sebevědomí
Proč si myslíte, že na lidi zapůsobíte jen pokud budete ve všem 100-procentní? Vždyť je to na zbláznění … Každý má své chyby, každý může mít špatný den. Snažíte se jít naplno a pokud klopýtnete, vaše sebevědomí prudce klesá. Zatímco se opět dostane na požadované hodnoty, jste nešťastná, nevěříte si, obviňujete se. O spokojenosti nemůže být ani řeči.

Jak zlepšit atmosféru v kanceláři? Jde to jednoduše, tady jsou tipy

0

Chodíte do práce jako „za trest“? Pokuste se to změnit, máte to ve svých rukou.

Pořádek a barvy
Množství papírů, obalů, špinavých šálků, pohozených tužek a zvýrazňovačů, PET lahví … Pokud váš pracovní stůl a jeho okolí nevypadá vábně a už vůbec ne čistě, má to vliv i na vaši náladu a pracovní nasazení. Aby byla na pracovišti dobrá atmosféra, musí na něm být čistě. I pořádek na stole a v jeho okolí může pozitivně ovlivnit naši výkonnost. A navíc – dokáží se o to postarat i barvy. Nemusí přitom jít o žtlé, zelené či růžové stěny v kanceláři. Celkem postačí barevné doplňky.

Osvoboďte se od šedé a modré – tyto barvy ve většině kanceláří hrají prim. Alespoň menší doplňky si pořiďte v zářivějších a veselých barvách jako je oranžová, zelená, růžová, žlutá … Obklopte se jimi a uvidíte, že pracovat budete s lepší náladou. Vedle toho však nezapomínejte ani na pořádek.

Z kolegů kamarádi
Predtavte si, že kolegové by byli vašimi přáteli. Takže v práci byste se každý den setkávali jako skvělá parta. To znamená, že by kolem vás vládla zcela jiná atmosféra.

Jistě, se všemi kolem vás se přátelit nemůžete, ale malou partii byste na pracovišti mohli mít. Jen třeba na ní „zapracovat“. Jak? Vezměte to do svých rukou. Po práci zorganizute bowlingový turnaj, koncert, kino nebo jen obyčejné posezení v nedalekém podniku. Žádné násilné akce, ale příjemné setkání, na kterém se paradoxně nebudete věnovat práci. I tímto způsobem si můžete najít skvělých kamarádů přímo na pracovišti.

Pokud je všude stres …
Jistě, v práci se pracuje. O tom nikdo nepochybuje. Pokud je všude kolem vás špatná nálada, lidé remcají, dívají do počítačů a zuřivě ťukají do klávesnice – je vhodná chvíle na menší zábavu.

Ironická poznámka na aktuální společenskou situaci, vtip či nějaká veselá příhoda z víkendu, postřeh o trapném televizním programu ze včerejší noci dokáže dusnou atmosféru uvolnit. Jde o to, abyste dokázali zasmát i na praciovisku, uvolnit a projevit se jako „lidé“. V dobré náladě jde práce lépe.

Podceňujete se? 5 znamení, že ano

0

Emoce skrýváte, úspěchy svalit na štěstí a velmi snadno přebíráte názory jiných. Proč si tak velmi nevěříte?

Pravda, pf 08.02.2019 09:00 žena, bezpečnost, stres, strachFoto: Shutterstock
Ilustrační foto.
nedáváte otázky
Co bych se tak zeptala? I tak to bude hloupost … Dříve jste posluchačka, která tiše sedí v skupince lidí a nesnaží se na sebe upoutat zbytečnými otázkami. Ale odpovězte si – kolikrát jste se přistihli při tom, jak jste zpozorněli, že kdosi vedle vás se zeptal něco, co jste již měli na jazyku, jen jste neměli odvahu to vyslovit.

Plány držíte spíše při zemi
Co byste chtěli v životě dosáhnout? Ruku na srdce, opravdu neobdivoval nikoho ve svém okolí, kdo je odvážnější a plní si své touhy? Ačkoli tyto lidi tajně obdivujete, nikdy se nepokusíte o něco větší, co by přesáhlo váš běžný život? Myslíte si, že byste to i tak nedokázali?

Emoce projevujete střídmě
Proč? Nechcete nimi obtěžovat okolí. Jste smutná, ale nikomu se neposťažujete. Získali jste novou práci, ale oznámíte to kamarádce jako běžnou věc, přestože uvnitř tak velmi toužíte křičet radostí. Máte pocit, že svými city okolí zatěžujete, proto je raději necháváte před světem ukryté.

Schováváte se za druhých
„Ona řekla“, „On si myslí“ … Nikdy neřeknete, co si myslíte vy, ani proč si to myslíte. Přesvědčovat někoho o své pravdě? Ne … Raději přijmete za své myšlenky kohosi jiného, ​​je to pro vás příjemné a bez stresu. Dělá vám potíže projevit se i stát za svým názorem, velmi snadno se necháte převálcovat ostatními.

Pokud se vám něco podaří, vidíte v tom štěstí
Místo toho, aby vás zaplavil pocit hrdosti na své schopnosti, okamžitě máte jiného vítěze – štěstí či náhodě. Nevidíte to, jak jste dřeli, ani schopnosti, které máte vy a ostatním chybí – své úspěchy máte tendenci zlehčovat, před sebou i před ostatními.

Chcete být úspěšnější? Tak do toho!

0

Jste přesvědčena, že v práci dokážete být stejně šikovná či úspěšná jako kolegyně, která má nejen vyšší pozici, ale i větší respekt či vyšší plat. Jak na to?

Pravda 27.02.2019 07:00 žena, práce, kariéraFoto: Shutterstock
Chcete něco víc?

 1. Pozorujte
  Na začátek se pořádně poohlédněte kolem sebe a při vaší práci sledujte výkony ostatních. Čím jsou takové výjimečné? V čem má ten či onen kolega nad vámi převahu? Jak využívá své silné stránky? Jak komunikuje s ostatními … Sbírejte informace, které vám mohou pomoci při stanovení cíle.
 2. Vystupte z komfortní zóny
  Je vám v ní sice dobře, neprožíváte žádné velké výkyvy, na druhé straně vás drží „v šachu“. Chcete-li pokračovat, neobejdete se bez tohoto kroku – zkoušet něco nového vás posune jinam. Odhodlejte se udělat něco, čeho se obáváte, před čím máte respekt. Jít za šéfem s nějakým návrhem? Jen do toho!
 3. Do kdy?
  Určitě víte, že pokud máte před sebou termín, do kterého musíte něco v práci udělat, tak to prostě uděláte. Podobně si stanovte termín, kdy se chcete posunout k něčemu novému, zkusit cosi pro vás neobvyklé. Do středy tento návrh posunu nadřízeným – držte se vašeho „osobního“ termínu.
 4. Zeptejte se, jak na to
  Některé věci, které vás mají posunout k novým možnostem, nemusíte ovládat. Ale to přece nevadí – nikdo z nebe učený nespadl. Víte přece mluvit a v práci se můžete ptát na věci, kterým nerozumíte nebo o kterých se chcete dozvědět více. Tak to udělejte!
 5. Projevte iniciativu
  Dokážete vyřešit úkoly stejně dobře jako vaše nadřízená – jen se bojíte ozvat. Zavřete na dveře, projevte iniciativu, nabídněte své služby. S milým úsměvem, nasazením a vytrvalostí se dokážete dopracovat ke svému cíli. Třeba dát okolí na vědomí, že na to prostě máte.

Nadělila vám příroda krásu? Pozor, jak jako žena máte v zaměstnání nevýhodu!

0

Pokud je žena považována za atraktivní, je to pro ni v zaměstnání nevýhoda.

ČTK 03.04.2019 12:54 práce, žena, pracoviště, kariéra, pohovor, … Foto: Shutterstock
Atraktivní žena v zaměstnání může mít nevýhodu ve srovnání s jinými zaměstnanci.
Může být žena zároveň krásná i výkonná? Hezké ženy jsou v pracovní sféře považovány za méně důvěryhodné. A to především tehdy, když vykonávají práci považovanou tradičně za mužskou, píše italský deník La Repubblica.

Tomuto jevu říká Leah Sheppardová z Washingtonské státní univerzity a Stefanie Johnsonová z Coloradské univerzity „efekt femme fatale“: je to tendence nevěřit přitažlivým ženám kvůli sexuální hrozbě, kterou představují.

ČTĚTE VÍCE
Rodina je pro slovenské ženy překážkou v kariéře
Rodina je pro slovenské ženy překážkou v kariéře
Jak zvládnout dítě i kariéru
Jak zvládnout dítě i kariéru
VIDEO Dara Rolins: Tolikrát jsem chtěla vykřičet, že všechno je jinak!
VIDEO Dara Rolins: Tolikrát jsem chtěla vykřičet, že všechno je jinak!
Absolventi, víte, jak si ptát plat?
Absolventi, víte, jak si ptát plat?
Zadejte do Googlu klíčová slova „žena profesionálka“ a podívejte se na fotografie. Pak se zeptejte skupiny osob, do jaké míry tyto ženy považují za přitažlivé. Nyní použijte tyto fotografie jako přílohu k článku, ve kterém se vysvětlují důvody, které přiměly šéfa podniku propouštět zaměstnance. Výsledek? Ženy ve vedoucím postavení, které jsou považovány za přitažlivější, vycházejí jako méně čestné než ty, které jsou považovány za méně přitažlivé. Ženské pohlaví poráží muže v otázce důvěryhodnosti jedině tehdy, když jsou ženy považovány za nepříliš přitažlivé.

To je jen jeden z experimentů, které uskutečnily obě vědkyně, které chtěli prozkoumat do hloubky podstatu stereotypů o ženách a o nevýhodném postavení těch, které jsou přitažlivé. Například dentální hygienistka Melissa Nelson byla propuštěna, protože byla považována za příliš atraktivní. Proč se však pro ženy přitažlivost mění v nevýhodu?

Sheppardová a Johnsonová konstatovali, že být atraktivní ženou přináší nevýhodu a že je taková žena považována za méně důvěryhodnou, a to zejména, když pěkná žena plní úkoly, které jsou tradičně považovány za mužské. Mezi ně se řadí například vedení technické firmy, a i když je v postavení, které je považováno za více ženské, jako je například post pracovnice odpovědné za komunikaci ve zdravotnictví. Stejné výsledky byly iv případě, kdy byly atraktivní ženy nositelkami dobrých zpráv. „Efekt femme fatale zřejmě není omezen na atraktivní ženy přinášející špatné zprávy,“ uvedli vědkyně. Naopak ženy považovány za méně atraktivní měli v těchto situacích výhodu.

„Prokázali jsme, že atraktivita je spojována s menší důvěryhodností u žen, nikoli však u mužů,“ uvedli vědkyně. Efekt femme fatale je očividně spojený s vlastním pocitem jistoty, dodali.

Tato forma diskriminace spojená se vzhledem může mít vážné důsledky pro hezké ženy, které se tak potýkají s menší důvěryhodností a horší pověstí, v zaměstnání nejsou jejich výsledky uznávané a to může mít také vliv na to, že mohou být spíše propuštěny. Znalost těchto okolností by mohla být prvním krokem k tomu, aby byla diskriminace překonána.

Nejnovější články